Správné krmivo

Základ stravy


V přírodě se činčily živí převážně suchou trávou, proto jejich trávící systém není zvyklí na kalorické směsky plné olejnatých semen, oříšků a sušeného ovoce. Ze stejného důvodu jsou nevhodné také lepené ovocné tyčinky. Takovýmto nevhodným krmením, docílíme jedině toho že činčila ztloustne ztuční ji játra a později zemře velmi bolestivou smrtí (selhání jater). Nikdy proto nekrmíme činčilu nezdravým krmením jen proto že jí prostě chutná!!!


granule - ty se totiž skládají obvykle z ovsa, ječmene, pšenice, možná mají v sobě otruby, pšeničné klíčky, možná i lněné semínko, zelenou barvu jim dodá senná moučka a mohou v sobě mít i vápenec jako zdroj vápníku, popřípadě nějaké vitamíny a minerály

( Dobré granule jsou od Witte Molen- Country, Tukan, Apetit CH, Biosta, Sonnenland a Vitakraft, ještě snad i Darwins ujdou)

- obiloviny - pokud nechcete granule, kupte jednotlivé obiloviny a udělejte směs
! Rozhodně nedoporučuji směsi pro hlodavce, které obsahují olejnatá semena (slunečnice), luštěniny, kukuřici, oříšky nebo uměle obarvené "kousky něčeho". Olejnatá semena a oříšky v sobě obsahují příliš mnoho tuků, který nejsou činčily schopné dobře zpracovat a zatěžuje to jejich trávicí systém i játra, které na to mohou časem doplatit.

O obezitě ani nemluvím, je to také stupínek do činčilího hrobečku. Kukuřice zase obsahuje škrob, který není příliš dobře činčilími střevy stravitelný a může napáchat paseku mezi střevními baktériemi. Luštěniny zase způsobují nadýmání. !


Pamlsky
- Všeho s mírou, protože činčily mají choulostivý zažívací trakt
- Podávání pamlsků je výbornou metodou, jak ochočit bázlivou činčilku nebo ji naučit
přiběhnout "na zavolání".
- ovesné vločky jen jako doplněk, mlsku
- bodláky usušit (pupava a ty kuličky co jsme si házeli na svetry :o)
- kopřivu sušenou
- maliník sušený
- nastříhané a pak usušené větvičky z ovocných stromů (jabloň,hruška, bříza, vrba, jasan, topol…)
- šípky nasušit
- rozinky málo, max. 5 denně, ale radši ne každý den
- sušené jablíčko
- tvrdý chleba (nedoporučuje se žitný chleba, prý snižuje plodnost…)
- usušená mrkev
- sušené kousky ovoce (křížaly, sušené švestky, hrušky)
- suchá a tvrdá těstovina ( kolínko, špageta)
!!!Nedoporučuji dávat čerstvou trávu nebo čerstvé listy, hlavně ne ve větším množství, pokud na to není činčila zvyklá; výsledkem může být velmi nepříjemné nadýmání končící až zácpou střev nebo jejich zauzlením.!!!


Strava 2


Minerály a vitamíny
- Pokud krmíte kvalitním senem a speciálními granulemi, není většinou potřeba dodávat žádné další minerály nebo vitamíny, protože by měly být v této potravě obsažené. Můžete však sáhnout po nějakém minerálním kameni pro hlodavce - pokud ho budou činčily chtít.


Ohryzávání
No, když jsme už u té správné péče o trávicí trakt činčil, nesmíme zapomenout ještě na jednu jeho součást - zuby. Hlodavci musí hlodat, protože jejich zuby neustále dorůstají (nejen hlodáky, ale i stoličky!) a pokud by se neobrušovaly, vznikly by na nich ostré hrany, hroty, byly by příliš dlouhé. To vše by mělo za následek poranění měkkých částí dutiny ústní, který by ústil v neschopnost nebo neochotu přijímat potravu a - jak už víte - to by vedlo velmi rychle k jisté smrti činčily. Jakmile totiž činčila přestane z jakéhokoli důvodu přijímat potravu, většinou to s ní jde velmi rychle s kopce…
- granule - jsou tvrdé, takže činčila se musí činit.
- seno - pro důkladné obrušování stoliček je výborné, protože ho musí činčila řádně rozkousat
- nějaké jedlé větve - činčila by měla mít možnost "zpracovat" větve, popřípadě ničím nenatřená dřevěná prkýnka (často činčily s oblibou zakulacují hrany na policích v kleci - a nejen v kleci).
- suchý chleba nebo již zmíněná kostka pemzy s vápníkem. Samozřejmě, pokud činčila běhá volně po bytě, najde si i jiné předměty, které ji dobře poslouží při péči o její zuby; jen je třeba dávat pozor na jedovaté nátěry, elektrický proud, umělé hmoty atd. atd.


Voda
Činčily nemají velké nároky na vodu; pokud mají k dispozici neustále šťavnaté ovoce nebo zelené krmení, vodu nemusí potřebovat vůbec. Přesto by ji měly mít k dispozici, aby se mohly napít v případě, že se jejich potřeba tekutin zvýší. To se často stává v horku (nejen v létě, ale i v zimě v dobře vytopeném bytě!)
Nezapomeňte vodu často měnit, pokud to jde, každý den. Řasy v napáječce mohou také nadělat ve střevech činčil velkou paseku.
Také by neměli mít vodu s chlórem, já dávám vodu odstátou při pokojové teplotě, kdy chlór vyprchá.


A poslední otázka ke krmení: kdy krmit? Logika velí: živočichové baští tehdy, kdy jsou aktivní. Tak, jako člověk jí přes den, sova v noci, činčila by měla dostat krmení v době své největší aktivity - tedy večer.


Králičí granulem Nenechávejte se přivábit levnější cenou a nekupujte vaší činčile pelety pro králíky. Pouze pelety pro činčily vyhovují dietním požadavkům činčil. Krmení činčil králičími granulemi způsobí, že samice budou mít ve vrhu méně a méně mláďat a nakonec mohou být i neplodné. Míchání králičích a činčilách pelet také není úsporné řešení protože výsledek je stejný, jako kdyby se činčilám podávaly pouze králičí granule.


Bylinky-Bylinky by měli být nesdílnou součástí činčilino jídelníčku. Jsou přírodním zdrojem vitamínů a minerálů. Nejlepší je si bylinky nasbírat, pokud tuto možnost nemáme v lékárně potřebné bylinky určitě seženeme.


Vhodné bylinky
Kontryhel, jitrocel, pampeliška, hluchavka bílá, listy jahodníku, maliníku, ostružiníku, kopřiva, máta, meduňka, růže, listy z rybízu, sléz...
Bylinky podávám pouze jako pamlsek nebo v případě potřeby jako lék ;)

 

 

 
 
 
  • Další na jídelníčku je seno. Podáváme kvalitní,suché a hlavně ne plesnivé seno.
 
  • Neméně důležitá je voda. V napáječce každý den vyměňujeme vodu. Vodu můžeme dávat z kohoutku, ale musíme ji nechat odstát, aby z ní vyprchal chlor a nebo můžeme kupovat vodu balenou. Jednou za měsíc vodu vydesinfikujeme octem a nebo 30% peroxidem vodíku.
 
  • Na okus použijeme větev z jabloně -pozor!, když ji utrhneme musí se nechat aspoň dva dny zaschnout.Také dobře postačí kousek smrkového prkýnka.V každé kleci nesmí chybět minerální kámen a nebo Ytong. Činčilka si tím obrušuje zoubky a zabraňuje tím k jejich přerůstání.
Jendou za čas můžeme podat i dobře usušený chleba ( jednou do měsíce malý kousek)
 
  • Jako pamlsek můžeme dát: šípek, sušené jablko, rozinku, kuličku vína, list
    pampelišky, ovesné vločky.... nikdy ne oříšky,slunečnici.
 
  • Pro zdraví:

Diskusní téma: Správné krmivo

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek